top of page
חיפוש

חמישה טיפים שיעזרו לכם לצלם כמו מקצוענים

עודכן: לפני 7 ימים

- הידעתם? תאורה זה הדבר החשוב ביותר בצילום. יותר מהאובייקט שאתם מצלמים, יותר מהלוקיישן, יותר מהכל. זה מופיע כבר בכותרת - 'פוטוגרפי', פוטו = אור. הסיבה שאני כותבת את הפוסט הזה היא כי הבוקר הלכתי ברחוב וראיתי אמא מצלמת את הילדים שלה בשמש חזקה של שעות הבוקר. השמש הייתה מאחוריה, הילדים ניסו להסתכל עליה ולחייך ולא יכלו מרוב סינוור, והתמונה, אני משערת, יצאה סופר קונטרסטית ודרמטית, עם צללים כהים וקשים ומה שבשמש גם מאוד בהיר. יש לי תחושה שזה לא בדיוק מה שהיא רצתה להשיג.

אז הנה כמה טיפים לשימוש מדויק בתאורה בתמונות שאתם מצלמים, גם בסמארטפון: 1. אם אתם מצלמים בחוץ, ביום שמשי כמו שבדרך כלל יש לנו כאן בארץ, ולא מדובר בשעה לפני השקיעה או שעה אחרי הזריחה - שימו את המצולמים שלכם בצל, ותחפשו צל אחיד, לא צל של עלים של עץ כשיש נקודות אור שיפריעו. 2. כשאתם בצל, תסתכלו רגע על המצולמים שלכם, תקיפו אותם, תראו מאיזה צד יש יותר אור שמאיר להם את הפנים, ומשם תצלמו. 3. ביום מעונן העננים משמשים כפילטר טבעי, התאורה מרוככת ואין בעיה לצלם. הרבה פעמים אנשים חושבים שביום חורפי התמונות פחות יפות - ההיפך הוא הנכון. תאורה מרוככת זה דבר מחמיא. 4. אם זאת כן שעה לפני השקיעה, מה שמכונה ״שעת הזהב״, זאת השעה החביבה ביותר על צלמים כי האור צהוב, אלכסוני ורך, כשהשמש נמוכה והאור שלה חלש יותר. במקרה כזה אתם יכולים להציב את המצולמים שלכם עם שמש ישירה עליהם, וזה ייראה מעולה. או, כמו שעשיתי בתמונה כאן בהמשך הפוסט - לצלם עם שמש אחורית, שמוסיפה קונטור זהוב מסביב למצולם. כאן גם הכנסתי קרן שמש צידית לפריים, מה שיוצר כאן את האפקט הקסום. עוזר כמובן כשהמצולם הוא אבטיח סופר מתוק:) דווקא בשעות האלה אנשים נוטים לצלם ״על רקע השקיעה״. ומה מקבלים? אנשים חשוכים ושקיעה יפה מאחוריהם, או להיפך, אנשים בחשיפה נכונה ושקיעה בהירה מדי שלא רואים מאחוריהם. המצלמה לא יכולה לחשוף נכון את שני האובייקטים האלה (אלא אם אתם מצלמים ב-hdr, שזה שילוב שתי חשיפות) אז עדיף דווקא למקם את האנשים מול האור הרך של השקיעה, ולא עם הגב אליה. 5. אם אתם מצלמים את הילדים בתוך בית במשך היום, מומלץ לכבות את האורות בבית ולהשתמש במקום בתאורה מהחלון. או ששניכם תעמדו ליד החלון והתאורה תיכנס מהצד, או שהמצולמים יעמדו מול החלון כדי שיאיר אותם.

כמובן שאם יש לכם רעיון ספציפי או אמירה אומנותית, לפעמים צל לא אחיד או שמש ישירה וחזקה יכולים לעזור לכם, אבל אם אתם רק רוצים כרגע שיראו את הילדים כמו שצריך, הטיפים האלה יעזרו לכם במשימה:)


בואו נתחיל עם דוגמאות:


דוגמא לתמונה עם תאורה אחורית. התינוק החמוד מוקף בקונטור זהוב והשמש מאירה אותו מאחור.


צילום בצל, תאורה מרוככים, צללים עדינים:


צילום בשמש ישירה - תמונה קונטרסטית מאוד, מה שבשמש בהיר וכמעט ״שרוף״, הצללים חזקים וקשים:


צילום בצל לא אחיד:דוגמא נוספת ולא מחמיאה לצילום בצל לא אחיד - אני לפני שיצאתי לריצה:)


צילום מול השמש בשעת הזהב - הפנים מוארות באור כתמתם (שעידנתי מאוד בעריכה) יש צללים נעימים על הפנים.


אם אתם רוצים ללמוד עוד על צילום בסמארטפון, יש לי שלל אפשרויות לסדנאות - סדנת צילום בשטח, סדנה לצילום ילדים ותינוקות, סדנת סלפי, מפגשי 1:1 וגם סדנאות מוקלטות במחיר מצחיק שתוכלו לצפות בהן מתי שרק תרצו.

9 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page